Wilki i Owce
Autor adminlut 15
Wilki i Owce są prostą grą logiczną zarówno dla młodych jak i starych amatorów gier planszowych. Na wstępie od razu zaznaczę, że jeżeli nie przepadasz za gatunkiem gier logicznym to nie przestawaj czytać tej recenzji, bo ta gra jest tak sympatyczna i lekka, że nawet nie zauważysz jak trzeba przy niej główkować.
W Wilkach i Owcach gracze wcielają się w hodowców owiec dążących do utworzenia jak największej zagrody. Cały system rozgrywki przypomina mi grę w kropki na kartce w której dążymy do zagrodzenia jak największej liczby naszych kropek. W Wilkach i Owcach dostajemy do naszej dyspozycji od razu gotowe kwadraty z elementami zagrody. Żetony te przeważnie przedstawiają kilka owieczek i kawałek płotu, ale znajdą się też takie, które reprezentują fragment miasta lub lasu, a nawet same owce beztrosko skubiące trawę na łące.
Cel gry sprowadza się do tego, że gracze na przemian dokładają do wyłożonych już żetonów własne kwadraty. Oczywiście można dołożyć tylko tak, aby z każdej strony pasował on do sąsiednich czyli np. miasto nie może się stykać bezpośrednio z lasem. Na kafelkach można spotkać owce w czterech kolorach: niebieskie, żółte, czerwone i czarne. Na początku gry każdy z graczy losuje i trzyma w tajemnicy jakim kolorem gra. Zadaniem graczy jest dążyć do utworzenia jak największej zagrody z owieczkami swojego koloru w środku.
Tutaj zaczyna się główkowanie, bo im więcej owiec chcemy mieć w zagrodzie i im ją bardziej rozbudowujemy to tym trudniej nam ją będzie zamknąć, bo możemy nie mieć odpowiednich żetonów pasujących do ułożenia pozostałych kafelków. Z kolei szybkie zamykanie małych zagród do niczego nie prowadzi, bo wygra gracz z największa zagrodą.
Gra kładzie duży nacisk na interakcję, bo oczywiście inni gracze nie będą patrzeć jak sobie w spokoju kolekcjonujemy nasze owieczki. Można zastosować różnorodne zagrania, które pokrzyżują plany naszemu przeciwnikowi takie jak np.
– samodzielne zamknięcie jego zagrody, gdy jest jeszcze mała
– specjalne dorzucanie do niej owieczek jego kolory, żeby stała się ogromna i niemożliwa do ogrodzenia
– dokładanie sąsiednich kafelków tak, żeby jak najbardziej utrudnić mu dopasowanie odpowiedniego żetonu (są nawet takie sytuację, że odpowiedni żeton nie istnieje, a mianowicie reprezentujący jednocześnie las i miasto)
– można też zastosować tytułowego wilka ? jeżeli stado owieczek sąsiaduje z lasem to można do niego wprowadzić wilka, a nawet kilka wilków. Sprawia to, że dane stado nie będzie się liczyć przy wyłonieniu zwycięzcy. Na szczęście gracz taki może załatwić wilka kładąc na nim myśliwego.
W grze są istotne jeszcze dwie zasady. Po pierwsze to po każdej turze dociągamy tyle nowych kafelków z iloma sąsiaduje nasz ostatnio wyłożony. Dlatego czasami się opłaca dokładać żetony tam gdzie będą one przylegać trzema bokami, bo dzięki temu dostaniemy trzy nowe żetony.
Druga reguła jest mianowicie taka, że w momencie w którym się ujawniamy wykładamy na stół żeton reprezentujący 4 owce i możemy jeszcze wykonać jeden ruch. Jeżeli najpierw dołożymy żeton, a później się ujawnimy to w sumie w jednej turze możemy wyłożyć trzy żetony, co znacznie ułatwia przynajmniej częściowe zagrodzenie owieczek.
Jak widać w grze jest cała masa kombinowania i stosowania przeróżnych taktyk które doprowadzą nas do zwycięstwa. Jednak mimo, że gra jest przeznaczona od 2 do 4 graczy to ja zdecydowanie polecam grać tylko w 2 osoby. W większym składzie gra staje się strasznie chaotyczna i praktycznie cudem jest zagrodzić większe stado. Zanim dojdzie do naszej tury to ułożenie kafelków zmienia się diametralnie. Natomiast przy grze w dwójkę można sporo pokombinować i poplanować.
Na koniec trzeba jeszcze napisać o wykonaniu gry, które jest rewelacyjne. Żetony są z twardej tektury, co zapewni im solidność na wieki, a ilustracje są przepiękne. Zapomniałem dodać jeszcze, że każdy kafelek jest dwustronny. Minusem jest worek na żetony, który jest na styk i ciężko w nim przemieszać kafelki. Na plus można natomiast zaliczyć instrukcję, która jest kolorowa i zwięzła, ale to już standard Granny.
Wszystkim fanom lekkich gier logicznych polecam Wilki i Owce. Szczególnie dobrze się sprawdzą jak szukacie gry do pogrania z dziewczyną, bo na pewno zakocha się w uroczych owieczkach.
Informacje o grze | Ocena autora |
Liczba graczy: 2 – 4 Wiek graczy: od 7 lat Czas gry: 30 minut Twórca: Phlippe des Pallieres Wydawca: Granna Wydanie / Instrukcja: polskie / polska Cena: 40zł | ![]() |
2 komentarze
sysorek | 16 maja 2010 | 22:05
Chyba fajna GRA 😀
wikusia123321 | 4 lipca 2011 | 10:58
Ta gra jest bardzo fajna.grałam w nią u koleżanki i tak nam sie spodobała że grałyśmy w nią aż 3 godziny!naprawde SUPER!!!
POLECAM JĄ WSZYSTKIM!!!!!